Így a nyár közepén néha már elegünk van a forróságból és nem is gondolunk bele abba, hogy vannak bolygónkon helyek, ahol egész évben ilyen az időjárás és a mi kánikulánknál 20 fokkal melegebb napok sem ritkákHárom tájat mindenképp érdemes kiemelnünk Földünk legmelegebb övezetei közül:
A legforróbb hely az USA -ban található, a neve stílusosan és nem véletlenül: Death Valley azaz Halálvölgy. Itt ugyanis mindig elviselhetetlen a forróság, a csapadékszint majdnem nulla - éves szinten alig 50 mm (!) - és a bolygó hivatalos melegrekordját is itt mérték 1913 július 10-én, 57 fokot. Ez léghőmérsékleti érték ami azt jelenti hogy talajmenti szférában más adatokat is nyilvántartanak (mértek melegebbet is mégpedig közvetlenül talaj felett 70,7 fokot). A régi levegőhőmérsékleti rekordot egyébként nem régiben érvénytelenítették, ez 58 fok volt a líbiai El-Azizia -ban 1922 szeptember 13-án. A Halálvölgyben egyébként többen is életüket vesztették már a forróság és a vízhiány miatt, közülük néhányan hegymászók, profi természetjárók voltak, akik kihívásnak tekintették a Death Valley gyalogszerrel történő "meghódítását".
A Föld második legmelegebb tája Iránban található, a Zagrosz hegységtől délnyugatra. Területe alig kisebb hazánkénál (kb 80 ezer km2) a neve pedig Lut-sivatag (Dast-e-Lut). Itt mérték talajmenti szférában 2009 nyarán a már említett 70,7 fokot. A Lut egy teljesen kihalt, száraz kősivatag, ahol az 50 fokos levegő "gyilkos" hatását a szinte izzó sziklák is fokozzák.
Bronzérmes a harmadik helyen a Donakil-mélyföld az afrikai Etiópia és Eretria határvidékén, közel az "Afrika szarvaként" ismert félszigethez. Itt 100 méterrel a tengerszint alatt egy hihetetlenül forró katlant találunk, ahol az egész éves átlag-hőmérséklet 34,4 fok, de időnként nyáron többször is előfordul 70 fokos talajmenti hőmérséklet is.
Ami a forró éghajlatú városokat illeti: Észak-Afrika a csúcstartó, ugyanis a tunéziai Kebili -ben, a líbiai Ghadames -ben és a Maliban fekvő Timbuktuban többször is mértek már 54-55 fokos hőmérsékleteket. A fővárosok közül Bagdad a legforróbb. Az iraki fővárosban a nyári átlagos maximum hőmérséklet ugyanis 44 fokot is eléri. De ha a térségnél maradunk a legforróbb átlaghőmérsékletű ország is itt található: Katar. Itt sem ritka nyaranta a 45-50 fok, amihez akár 90%-os páratartalom is társulhat. Az európaiak számára szintén majdnem elviselhetetlen klímájú Dakka városa Bangladesben, ahol az április - július közti 40 fokhoz tartósan társul 85-90 százalékos relatív páratartalom. Emiatt a hőérzet hatványozódik (mintha 50-60 fok volna).
Európában a dél-spanyolországi, Andalúziában fekvő Sevilla városa a legmelegebb, itt ugyanis több alkalommal is mértek már kerek 50 fokot.
Kis hazánkban egyébként egyszer, 2007 július 20-án, Kuskunhalason 41,9 fokot mutatott a hőmérő higanyszála. Ez máig a magyar hőmérsékleti meleg-rekord.
Az eddig felsorolt helyek mellett még vagy tucatnyi forró tájat meg lehetne említeni, például a kinai Tarpan-medencét, az ausztráliai Új-Dél Walest vagy az izraeli Negev sivatagot és az is igaz hogy az elsivatagosodás illetve éghajlati átalakulás újabb és újabb melegrekordokat szül.
A mi dolgunk túlélni a forróságot sok víz fogyasztásával és ha tehetjük nyaralva, hűs vízpartokon. (2017.07.12.23:10)